Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Girls finish 2nd, boys 4th at SCC?meet

Marissia Hagedorn takes 7th-place, earns all-conference

October 16, 2011
Faribault County Register
It was the best finish since 2000 for the Buc girls cross country team at the South Central Conference championship held Thursday in St. Peter.

BEA took second place with 56 points, behind perennial power and champion Waseca with 32 points.

The Buc boys took fourth with 99 points, while Waseca also took home the title with just 23 points.

Senior Marissia Hagedorn was the lone Bus earning all-conference honors by finishing among the “Top 7” runners.

Hagedorn turned in a seventh-place time of 17 minutes, 10 seconds in the 4,000-meter race. The winner was Sadie Klug of Waseca with a time of 16:08.

Courtney Grandgenett was ninth in 17:20, with sister Taylor right behind in 10th place with 17:24.

Taking 13th was Mariah Halvorson with a time of 17:36, followed by Signe Olson 17th in 17:57, Shayna Stevermer in 21st place in 19:17 and Mara Fenske in the No. 28 spot with 21:59.

The boys were led by Jake Wagner 11th-place time of 18:38.

Mike Ankeny completed the 5,000-meter course in 19:06 to grab 17th and Isaac Vasquez was 22nd in 19:30.

The next runner to cross the finish line was Jake Zebedee with 19:35 to finish 23rd overall..

Taking 26th in 20:24 was Alec Huber, followed by Ben Krussow one spot back with 20:37 and Adam Buseman 30th with 21:11.

Varsity girls team totals

Waseca 32, BEA 56, Fairmont 60, St. James 85, St. Peter incomplete.

Varsity boys team totals

Waseca 23, St. James 58, Fairmont 72, BEA 99, St. Peter 101.



JV girls team totals

Waseca 30, Fairmont 41, BEA 82, St. James 86, St. Peter incomplete

JV girls results

(4,000 meters)

8. Makenzie Slette, 19:38.

15. Jenna Stevermer, 20:44.

16. Sierra Halvorson, 20:49.

17. Anna Aukes, 20:50.

18. Nyla Anderson, 20:52.

25. Rowan Hacken, 21:35.

27. Madalyn Gaydon, 21:39.

29. Laura Soerensen, 22:26.

31. Autumn Foster, 22:34.

32: Alexis Brooks, 23:28.

33. Josselyn Martinez, 23:55.

39. Bess Clement, 28:46.



JV boys team totals

St. James 39, Waseca 45, Fairmont 66, BEA 110, St. Peter 217

JV boys results

(5,000 meters)

9. Kolt Gorg, 21:05.

20. Kyle Mercer, 22:00.

24. Colin Squiers, 22:16.

25. Zach Vaske, 22:17.

32. Nick Lein, 22:37.

42. Daniel Tsai, 23:38.

45. Korey Frandle, 23:58.

57. John Lindsey, 25:21.

59. Arne Schenk, 26:16.

63. Seth Becker, 27:11.

64. Luke Loveall, 27:16.

66. Jose Rios, 28:52.

69. Jack Nimz, 29:08.

71. Ike Zebedee, 32:57.

Article Photos

Jake Wagner

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web