Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

BEA boys track and field team takes second by one

May 5, 2013
by Paula Gibbins - Register Staff Writer (pgibbins@faribaultcountyregister.com) , Faribault County Register

The Blue Earth Area boys track and field team was edged out by one point at the Friday, April 26 "Buc 7" invite.

Madelia/Truman, Granada-Huntley-East Chain, Minnesota Lake took first with 146 points, BEA placed second with 145.

Sophomore Alberto Ocampo did well in the dashes with a first place for the 200-meter dash at 24 seconds flat. He also snagged second place in the 400-meter dash at 53.1 seconds.

BEA walked away with first, second and third in the shot put by Steven Plocker, Brad More and Danny Krieger; 46-1/2, 44-7 1/2 and 40-10, respectively.

Freshman Brandon Olson had a new personal best for the 110-meter high hurdles with 16.6.

The triple jump was led by BEA's Nick Shure with 39-5 1/2, followed closely by Bailey Olson, 37-1.

Taylor Olson took second at the long jump with 18-9 3/4. Shure followed with 18-5 1/4.

BEA also did well with the relays. They took second place for both the 4x200 Taylor Olson, Alberto Ocampo, Nick Shure, Bailey Olson and the 4x100-meter relays Jacob Johnson, Justin Ritter, Camden Bowers, Dakota Jahnke.

Teams results

M/T/GHEC/ML 146, BEA 145, NRHEG 67, LCWM/N 62, MCW 59, Osakis 27, St. Peter 7.

Other results

400-meter dash

Taylor Olson, 56.0, 7th; Camden Bowers, 58.5, 9th; Rylee McGuire, 73.2, 15th; Tucker Bottin, 75.6, 16th.

100-meter dash

Taylor Olson, 12.1, 4th; Justin Ritter, 12.4, 7th; Dakota Jahnke, 12.6, 9th; Steven Plocker, 12.6, 10th; Jordan Frandle, 13.6, 16th; Clayton Johnson, 14.1; 18th; Brandon Purvis, 14.3, 19th; Jacob Vaske, 14.7, 20th.

200-meter dash

Bailey Olson, 24.3, 4th; Justin Ritter, 26.0, 8th; Dakota Jahnke, 26.7, 11th; Jordan Frandle, 28.2, 13th; Clayton Johnson, 30.9, 16th; Brandon Purvis, 31.0, 17th.

Shot put

Micah Twedt, 39-1, 6th; Korey Frandle, 34-1, 13th; Garrett Christensen, 33-9, 16th; Daniel Juarez 29-7 1/2, 19th; Ike Zebedee, 27-5, 21st; Reed Krieger, 27-3, 22nd; Grant Madetzke, 20-1, 31st; Tucker Bottin, 18-7, 33rd.

Discus

Brad More, 106-8, 6th; Danny Krieger, 104-11, 7th; Justin Ritter, 97-5, 10th; Steven Plocker, 92-7, 13th; Garrett Christensen, 88-3, 16th; Micah Twedt, 76-5, 18th; Korey Frandle, 71-4, 20th; Ike Zebedee, 61-0, 26th; Reed Krieger, 54-9, 31st; Tucker Bottin, 41-3, 42nd; Grant Madetzke, 40-8, 43rd.

110-meter high hurdles

Jacob Johnson, 19.3, 4th; Fabian Balzer, 21.4, 7th.

300-meter int. hurdles

Brandon Olson, 47.9, 4th; Jacob Johnson, 49.4, 5th; Fabian Balzer, 50.5, 8th; Cole Klinkner, 61.8, 12th.

1600-meter run

Chris Sanders, 5:03.8, 4th; Kyle Mercer, 5;52.8, 10th.

3200-meter run

Zach Vaske, 12:24.3, 8th; Jaxx Jacobsen, 14:49.3, 12th.

800-meter run

Kyle Mercer, 2:37.2, 10th; John Lindsey, 2:42.2, 14th; Ethan Rorman, 2:42.4, 15th.

4x800-meter relay

4th, 10:00.2 Isaac Miranda, 2:19.1; Jakob Thomsen, 2:27.9; Zach Vaske 2:36.9; Ethan Rorman, 2:37.7.

Long jump

Camden Bowers, 16-8, 7th; Tyler Hannaman, 13-9, 19th; John Lindsey, 13-7 1/2, 20th; Seth Becker, 13-2 1/2, 21st; Rylee McGuire, 12-3 1/2, 27th; Clayton Johnson, 11-11, 31st.

Triple jump

Fabian Balzer, 34-4, 6th; Tyler Hannaman, 31-10, 10th; Jacob Vaske, 25-8, 13th; Cole Klinkner, 25-3, 14th.

The Blue Earth Area girls track and field team did not have as much luck as the boys this time, but there were a couple first place slots filled by Bucs.

Skylee Bell took first in the 100-meter dash with a 13.1.

And, for the 4 x 100-meter relay, BEA took first with 52.6 Paige Darrington, Miranda Johnson, Frannie Tetzlaff, Skylee Bell.

Team results

NRHEG 98.5, Osakis 93, M/T/GHEC/ML 86.5, St. Peter 82.5, MCW 61, BEA 56.5, LCWM/N 48.

Other results

4x200 - meter relay

2nd, 1:55.5 Paige Darrington, 28.4; Miranda Johnson, 28.8; Shayna Stevermer, 27.9; Frannie Tetzlaff, 28.8.

4x400-meter relay

5th, 4:37.4 Shayna Stevermer, 64.8; Sierra Halvorson, 70.7; Paige Darrington, 68.2; Zoe Thompson, 73.6.

7th, 4:57.5 Sam Ripley, 73.7; Andrea Lawrence, 76.3; Rowan Hacken, 76.5; Madalyn Gaydon, 71.3.

4x800-meter relay

8th, 12:26.2 Mariah Halvorson, 2:56.7; Brooke Frandle, 3:13.5; Sam Ripley, 3:04.2; Nyla Anderson, 3:12.1.

400-meter dash

Andrea Lawrence, 70.4, 7th; Alilssa Norman, 70.6, 8th; Brooke Frandle, 74.0, 10th; Sam Ripley, 74.4, 11th; Lauren Schoenfelder, 77.9, 14th.

200-meter dash

Skylee Bell, 27.5, 3rd; Brooke Frandle, 31.4, 11th; Julia Hanson, 31.8, 12th; Sammy Naumann, 32.2, 14th; Amelia Johnson, 36.2, 17th; Reegan Howard, 37.1, 19th.

100-meter dash

Maddi Oelke, 15.8, 10th; Mariah Mauris, 15.8, 10th; Jennifer Quintero, 16.0, 12th; Amelia Johnson, 16.9, 18th.

4x100-meter relay

5th, 57.3 Delaney Zierke, Mariah Twedt, Madalyn Gaydon, Nyla Anderson.

Discus

Jennifer Quintero, 67-11, 15th; Emma Olson, 65-1, 16th; Emily Hynes, 63-0, 18th; Mariah Twedt, 59-7, 21st; Anne Groeneweg, 53-11, 25th; Mariah Mauris, 50-11, 26th.

Shot put

Emma Olson, 25-6 1/2, 22nd; Mariah Twedt, 24-6, 25th; Rowan Hacken, 23-8 1/2, 27th; Mariah Mauris, 22-6 1/2, 29th; Jennifer Quintero, 22-5 1/2, 30th; Emily Hynes, 22-5, 31st; Anne Groeneweg, 21-2 1/2, 35th.

High jump

Paige Darrington, 4-8, 4th; Shayna Stevermer, 4-4, 7th; Sam Ripley, 4-2, 10th; Nicole Lium, 4-2, 10th; Reegan Howard, 3-6, 15th.

Triple jump

Melissa Hagedorn, 28-3, 8th; Lindsey Norman, 28-0, 9th; Miranda Johnson 27-4 1/2, 11th; Delaney Zierke, 27-0, 12th; Sofie Blair, 24-10, 16th; Andrea Lawrence, 24-6, 17th; Maddie Oelke, 24-1, 18th; Lauren Schoenfelder, 24-1, 19th.

Long jump

Miranda Johnson, 14-1/2, 3rd; Skylee Bell, 13-4 1/2, 7th; Malorie Huber, 11-4 3/4, 12th; Sammy Naumann, 10-10 1/2, 16th; Julia Hanson, 10-8 1/2, 17th; Justina Gaydon, 10-7, 19th; Alissa Norman, 9-6 1/2, 22nd.

1600-meter run

Kaitlyn Olsen, 6:16.4, 5th; Jenna Stevermer, 6:34.5, 11th.

800-meter run

Lindsey Norman, 2:53.7, 9th; Sofie Blair, 2:55.7, 10th; Jenna Stevermer, 3:00.7, 10th.

100-meter high hurdles

Melissa Hagedorn, 18.8, 6th; Zoe Thompson, 19.0, 7; Malorie, Huber, 20.2, 8th; Sierra Halvorson, 20.4, 9th; Nicole Lium, 21.8, 10.

300-meter low hurdles

Shayna Stevermer, 53.4, 3rd; Sierra Halvorson, 54.1, 5th; Melissa Hagedorn, 56.4, 7th; Malorie Huber, 57.3, 9th; Zoe Thompson, 57.3, 9th; Justina Gaydon, 64.9, 13th.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web