Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Girls take 2nd and boys 3rd at SCC Championship

Track and field teams keep running despite hot temps and blowing winds

May 19, 2013
by Paula Gibbins - Register Staff Writer (pgibbins@faribaultcountyregister.com) , Faribault County Register

The Blue Earth Area girls track and field team keeps shining. They placed second at the South Central Conference Championship meet on Tuesday, May 14.

Unusually high temperatures and winds did not stop the girls from placing first in several events.

The 4x400-meter relay started off with Taylor Grandgenett, and the baton was then passed to Anne Franta, who handed it off to Karli Olsen, with Krista Hassing taking the last leg. They placed first with a total time of 4:07.4.

Krista hassing took the lead once again in the 400-meter dash, (60.9) and also the 800-meter run, (2:27.3).

Skylee Bell took first with the 100 and 200-meter dash, 12.8 and 26.8, respectively. She was followed closely by teammate Anne Franta in the 200-meter dash, who took second with a time of 26.9.

Another first place was taken by Taylor Grandgenett for the 300-meter low hurdles at 47.2.

Team results

Fairmont 142, BEA 116, St. Peter 102, Waseca 92, St. James Area 86.5, New?Ulm 17.

Other results

4x200-meter relay

2nd, 1:53.1 Paige Darrington, Miranda Johnson, Shayna Stevermer, Anne Franta.

4x100-meter relay

2nd, 52.6 Paige Darrington, Miranda Johnson, Karli Olsen, Skylee Bell.

400-meter dash

Karli Olsen, 62.7, 3rd.

100-meter dash

Madalyn Gaydon, 15.1, 11th; Mariah Mauris, 15.3, 13th.

200-meter dash

Mariah Twedt, 31.9, 10th.

Pole vault

Rowan Hacken, 6-6, 7th; Madalyn Gaydon, 6-0, 9th.

High jump

Taylor Grandgenett, 4-10, 5th; Paige Darrington, 4-6, 8th.

Shot put

Mariah Twedt, 26-4 1/2, 12th; Emma Olson, 25-11, 14th; Mariah Mauris, 24-8, 16th.

Discus

Jennifer Quintero, 77-2, 10th; Emily Hynes, 67-9 1/2, 14th; Emma Olson, 62-7, 16th.

300-meter low hurdles

Shayna Stevermer, 52.5, 6th; Sierra Halvorson, 55.1, 9th.

100-meter high hurdles

Zoe Thompson, 18.2, 5th; Taylor Grandgenett, 18.9, 8th; Melissa Hagedorn, 19.4, 11th.

Long jump

Miranda Johnson, 14-9, 3rd; Skylee Bell, 14-7, 4th; Karli Olsen, 14-4, 6th.

Triple jump

Krista Hassing, 33-9 3/4, 3rd; Nyla Anderson, 29-2, 10th.

1600-meter run

Jenna Stevermer, 7:00.2, 14th.

4x800-meter relay

4th, 11:09.1 Shayna Stevermer, Sierra Halvorson, Kaitlyn Olsen, Jenna Stevermer.

BEA?boys take third

At the South Central Conference Championship, the BEA boys track team walked away with third place.

Nick Beattie grabbed the first place spot for both the 100 and 200-meter dashes, with times of 11.1 and 22.7, respectively.

In the shot put event, Steven Plocker took first with 48-4 and Brad More grabbed second place with 44-10, both new personal records.

Team results

Waseca 144.5, Fairmont 103.5, BEA 93, St. Peter 90, New Ulm 66, St. James Area 48.

Other results

4x200-meter relay

2nd, 1:36.0 Taylor Olson, Alberto Ocampo, Nick Shure, Bailey Olson.

4x100-meter relay

2nd, 45.0 Taylor Olson, Justin Ritter, Nick Shure, Nick Beattie.

4x400-meter relay

5th, 4:00.3 Bailey Olson, Camden Bowers, Chris Sanders, Ethan Rorman.

400-meter dash

Alberto Ocampo, 53.5, 5th; John Lindsey, 62.9, 10th.

100-meter dash

Dakota Jahnke, 12.3, 7th; Brandon Purvis, 25.5, 9th.

200-meter dash

Justin Ritter, 25.5, 9th.

Pole vault

Brandon Olson, 10-6, 2nd; Jacob Johnson, 9-6, 5th; Tyler Hannaman, 8-0, 9th.

High jump

Brandon Olson, 5-2, 11th.

Shot put

Danny Krieger, 39-5 1/2, 9th.

Discus

Brad More, 111-5 1/2, 4th; Danny Krieger, 103-10, 7th; Justin Ritter, 85-11, 12th.

300-meter int. hurdles

Brandon Olson, 46.8, 8th; Jacob Johnson, 47.1, 10th.

110-meter high hurdles

Brandon Olson, 17.3, 3rd; Jacob Johnson, 18.7, 9th.

Long jump

Taylor Olson, 19-0, 3rd; Camden Bowers, 17-8 1/2, 5th; John Lindsey, 15-5 1/2, 12th.

Triple jump

Nick Shure, 39-5 1/2, 4th; Bailey Olson, 38-4, 6th; Tyler Hannaman, 32-3 1/2, 10th.

1600-meter run

Chris Sanders, 5:13.3, 6th; Jakob Thomsen, 5:26.4, 10th; Kyle Mercer, 5:46.4, 13th.

3200-meter run

Zach Vaske, 11:53.2, 9th; Jaxx Jacobsen, 14:53.7, 12th.

4x800-meter relay

6th, 10:14.4 Isaac Miranda, Jakob Thomsen, Zach Vaske, Ethan Rorman.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web