Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Buc runners take fourth, sixth at meet

Grandgenett finishes second in 4000-meter, helping BEA to place

September 1, 2013
by Lacey Sawatzky - Register Staff Writer (lsawatzky@faribaultcountyregister.com) , Faribault County Register

Blue Earth Area girls and boys cross country teams came in fourth and sixth, respectively, at the Early Bird meet held in Fairmont on Aug. 23.

The 4000-meter races were organized by year, pitting runners against each other based on grade.

The girls came in fourth place with a 97:34, based on the sum of the top five race times.

"It was a respectable start for the girls," Coach Tom Plocker says.

Taylor Grandgenett came in second in the 10th grade race with a time of 18:35.

Jenna Stevermer placed fifth in the grade 12 race and finished with a time of 20:31.

The boys placed sixth with a time of 83:47. Sophomore Zach Vaske came in with the fastest time for BEA?with a 15:29, which was good for fourth overall.

"Zack moved up nicely to nab a medal,"?Plocker says.

Seth Becker also finished in the top four of his grade with a time of 16:08.

An invitational was set to take place on Aug. 28, however that was cancelled. The next event for the Bucs cross country will be on Sept. 5 at Tri-City United High School.

Girl's results (sum of top five times): Fairmont, 87:33; JCC, 94:09; St. Peter, 97:19; BEA, 97:34; LeSueur-Henderson, 107:21; St. James, 108:25; and New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva, Medford and United South Central, incomplete.

BEA Girls grades 9-12, 4000-meter results: Taylor Grandgenett, 18:35, 2nd, grade 10; Shayna Stevermer, 18:37, 6th, grade 10; Mariah Halvorson, 19:07, 11th, grade 9; Jenna Stevermer, 20:31, 5th, grade 12; Athena Peterson, 20:34, 12th, grade 11; Makenzie Slette, 21:09, 8th, grade 10; Zoe Thompson, 21:21, 7th, grade 12; Jalyssa Wilson, 21:59, 11th, grade 10; Alexis Brooks 22:09, 9th, grade 12; Anna Aukes, 22:56, 10th, grade 12; Rowan Hacken, 24:31, 19th, grade 11; Madeline Jenkins, 31:12, 21st, grade 11.

Boy's results (sum of top five times): USC, 75:05; St. James, 78:29; Fairmont, 78:35; LSH, 78:44; NRHEG, 83:23; BEA, 83:47; JCC, 87:43; and Medford and St. Peter incomplete.

BEA boys grades 9-12, 4000-meter results: Zach Vaske, 15:29, 4th, grade 10; Seth Becker, 16:08, 4th, grade 9; Jordan Stelter, 16:15, 7th, grade 10; Kyle Mercer, 16:52, 12th, grade 12; Alex Benson, 18:10, 15th, grade 11; Adam Buseman, 18:29, 14th, grade 10; Gabe Jacobsen, 19:02, 9th, grade 9; Jaxx Jacobsen, 19:45, 17th, grade 10; John Lindsey, 20:18, 19th, grade 10; Jack Nimz, 21:10, 21st, grade 10.

Middle school girls (1600 meters): Melissa Hagedorn, 6:50, 13th, grade 8; Callie Stevermer, 7:09, 8th, grade 7; Kara Devinney, 7:16, 21st, grade 8; Gabby Weerts, 7:19, 11th, grade 7; Justina Gaydon, 7:56, 25th, grade 8; Hayley Jahnke, 8:20, 15th, grade 7; Marie Jacobsen, 8:31, 29th, grade 8; Cassie Peterson, 8:32, 30th, grade 8; Lizbeth Fernando, 8:42, 16th, grade 7.

Middle school boys (1600 meters): Bobby Lindsey, 5:57, 6th, grade 8; Gunnar Fering, 6:45, 7th, grade 7; Eric Becker, 7:13, 14th, grade 7.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web