Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

BEA boys track finishes 3rd at USC/AC Invite

April 13, 2014
by Brock Buesing - Register Staff Writer (bbuesing@faribaultcountyregister.com) , Faribault County Register

The Blue Earth Area boys track and field team finished in third place at the United South Central/ Alden-Conger True Team Invite last Monday in Wells.

The boys team results were: Tri-City United 433, Jackson County Central 376.5, BEA 367.5, USC /AC 356.5, LCWM/N 343.5.

The 4 x 200-meter relay team consisting of Derek Johnson (24.1), Camden Bowers (24.6), Gus Phillips (24.6) and Bailey Olson (23.4) took first place with a cumulative total of 1:36.94.

Olson also took first in the 200-meter dash (24.60).

Brandon Olson finished first in the pole vault (10-6) and Nick Shure finished first in the long jump (20-6).

Chris Sanders took second in the 3200-meter run (11:18.02) and Isaac Miranda finished third in the 800-meter run (2:17.93).

Other Results

4 x 100-meter relay

Johnson, Shure, Dakota Jahnke and Jacob Johnson (third place- 48.03).

4 x 400-meter relay

Bowers (66.5), Phillips (55.5), Seth Becker (63.5) and Miranda (58.8). Team: 4:04.10 (fifth).

4 x 800-meter dash

Miranda (2:17.3), Chris Sanders (2:22.1), Seth Becker (2:29.5) and Kyle Mercer (2:33.9). Team: 9:42.91 (fourth).

100-meter dash

Brandon Olson (17.60) and Johnson (18.80).

200-meter dash

Jordan Frandle (27.31) and Jacob Vaske (29.51).

400-meter dash

Bowers (55.70) and Dakota Schug (77.07).

110 meter high hurdles

Brandon Olson (17.60) and Jacob Johnson (18.80).

300 meter int. hurdles

Brandon Olson (46.85), Becker (50.01), Jacob Johnson (50.37) and Kyle Perry (56.33).

Shot put

Danny Krieger (40-1 1/2), Jahnke (31-4), Reed Krieger (31-1) and Ike Zebedee (30-1 1/2).

Discus

Krieger (105-5), Zebedee (66-8), Krieger (63-5) and Daniel Juarez (59-11).

High jump

Derek Johnson (5-2), Brandon Olson (5-2) and Perry (4-8).

Long jump

Tyler Hannaman (16-4), Frandle (14-4 1/2) and John Lindsey (13-6 1/2).

Triple jump

Bowers (37-5), Hannaman (34-8) and Jacob Vaske (32-2 1/2).

Pole vault

Sanders (8-6), Jacob Johnson (8-6) and Hannaman (8-6).

800-meter run

Alex Benson (2:39.72) and Juan Ramirez (2:48.59).

1600-meter run

Adam Buseman (5:49.16), Benson (6:00.82) and Ramirez (6:22.47).

3200-meter run

Mercer (12:27.88).

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web