Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Boys track team finish second at USC/AC Invite

April 20, 2014
by Brock Buesing - Register Staff Writer (bbuesing@faribaultcountyregister.com) , Faribault County Register

The Blue Earth Area track and field team finished in second place at the United South Central /Alden-Conger Invitational last Tuesday.

The boys team results were: USC/AC 89, BEA 86, MCW 55, NRHEG 42.

The 4 x 100-meter relay team consisting of Derek Johnson, Gus Phillips, Nick Shure and Bailey Olson finished in first place with a combined total of 46.95.

Johnson, Phillips, Olson and Brandon Olson took second in the 4 x 400-meter relay with a combined total of 3:43.69.

Individually, BEA did quite well. Bailey Olson finished first in the 200-meter dash (24.36); Brandon Olson finished first in the 300-meter int. hurdles (45.28); Nick Shure took first in the long jump (21-3 1/4); Tyler Hannaman finished first in the pole vault (9-6) and Jacob Johnson placed second (9-0); Derek Johnson took first in the high jump (5-4); Chris Sanders took first in the 3200-meter run (11:08.10); Camden Bowers placed second in the 400-meter dash (57.14) and second in the 100-meter dash (12.04); Brandon Olson took second in the 110-meter high hurdles (17.68) and Shure finished second in the triple jump (39-5 1/2).

Other Results

4 x 200-meter relay

Seth Becker (26.8), Hannaman (28.8), Kyle Perry (26.8) and John Lindsey (27.3) took fourth place finish (1:49.70).

4 x 800-meter relay

Becker (2:25.5), Tristan Drake (2:28.7), Lindsey (2:43.6) and Alex Benson (2:36.8) took a fourth place (10:14.60).

100-meter dash

Dakota Jahnke (fifth, 12.79), Jacob Vaske (13.91) and Schug (14.96).

200-meter dash

Jahnke (fifth, 26.78), Ben Frye (32.25) and Dakota Schug (32.55).

110-meter high hurdles

Jacob Johnson (third, 18.53).

300-meter int. hurdles

Seth Becker (fourth, 48.06) and Perry (59,64).

Long jump

Clayton Johnson (13-2), Blake Barnett (12-10) and Schug (11-7 1/2).

Shot put

Danny Krieger (third, 43-0), Jacob Johnson (34-6), Dakota Jahnke (31-7), Jorge Tellez (30-5), Ike Zebedee (28-3) and Reed Krieger (28-2).

Discus

Danny Krieger (third, 115-3), Bailey Olson (89-8), Jordan Frandle (88-6), Phillips (81-3), Zebedee (79-0), Reed Krieger (75-7) and Tellez (61-4).

Triple jump

Bowers (third, 38-5 1/4), Hannaman (34-5) and Jacob Vaske (33-3).

Pole vault

Chris Sanders (third, 8-6) and Perry (7-0).

800-meter run

Drake (fifth, 2:31.57) and Benson (2:42.55).

1600-meter run

Adam Buseman (5:33.60), Kyle Mercer (5:40.80) and Juan Ramirez (6:13.20).

Buccaneer Invite

The Blue Earth Area boys track and field team finished in fourth place at the Buccaneer Invitational held on April 12.

The boys team results were: Fairmont 331, Waseca 323, St. James 276, BEA 228, USC/AC 204, MCW 164, BEA JV 46.

Top individual performances came from Brandon Olson and Tyler Hannaman, who both tied for second in the pole vault (10-0).

Bailey Olson took third place in the 100-meter dash (11.9), Danny Krieger also finished third in the shot put (42-8) and Krieger finished third in discus (116-0).

Other Results

4 x 200-meter relay

Jordan Frandle (26.0), Gunnar Fering (27.2), Tyler Hannaman (26.8) and John Lindsey (26.2) finished fourth with a combined total of 1:46.0.

4 x 400-meter relay

Johnson (56.7), Brandon Olson (58.7), Chris Sanders (59.3) and Isaac Miranda (56.4) also finished fourth with a combined total of 3:50.9.

4 x 800-meter relay

Adam Buseman (2:26.0), Kyle Mercer (2:34.4), Alex Benson (2:37.5) and Juan Ramirez (2:38.5).

100-meter dash

Jahnke (13.0), Daniel Juarez (14.2) and Dakota Schug (14.4).

300-meter int. hurdles

Brandon Olson (45.1), Seth Becker (47.6) and Kyle Perry (55.7).

400-meter dash

Bailey Olson (55.1), Rylee McGuire (65.2) and Carson Anderson (65.7).

Shot put

Jahnke (32- 1/2), Reed Krieger (30-10) and Ike Zebedee (30-5 1/2).

Discus

Reed Krieger (87-5 1/2), Zebedee (81-10) and Juarez (73-10 1/2).

High jump

Derek Johnson (5-8) and Brandon Olson (5-2).

Pole vault

Sanders (8-6) and Perry (7-0).

Triple jump

Hannaman (35-4 1/2) and Becker (30-0).

1600-meter run

Miranda (5:10.5) and Sanders (5:14.0).

3200-meter run

Mercer (13:13.7), Ramirez (13:41.1) and Benson (14:12.4).

Sprint medley relay

Frandle (26.9), Fering (26.1), Lindsey (61.6) and Becker (2:25.2) finished fourth with a team total of 4:19.9.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web