Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

We’re going to STATE

Boys and girls relay teams smoke the competition at Section

June 9, 2013
by Paula Gibbins - Register Staff Writer (pgibbins@faribaultcountyregister.com) , Faribault County Register

The Blue Earth Area boys track and field team will be sending two individuals and one relay team to the Minnesota State High School League Class A State Meet, which began Friday, June 7 at Hamline University.

The 4x200-meter relay team, made up of Taylor Olson, Alberto Ocampo, Camden Bowers and Bailey Olson finished in first with a time of 1:33.01 at the Section Meet.

Nick Beattie flew past his opponents in the 100-meter dash and the 200-meter dash with a time of 11.20 and 22.63, respectively.

Article Photos

Steven Plocker also qualified for state with his shot put throw of 49-0, a personal best.

Results

4x100-meter relay

5th, 44.9 Taylor Olson, Justin Ritter, Alberto Ocampo, Nick Beattie.

3200-meter run

Chris Sanders, 10:40.52, 10th.

200-meter dash

Bailey Olson, 23.57, 5th.

Pole vault

Brandon Olson, 10-0, 13th.

Shot put

Brad More, 43-3 1/4, 7th.

Discus

Danny Krieger, 122-0, 11th; Brad More 113-4, 16th.

110-meter high hurdles

Brandon Olson, 16.94, 9th.

Long jump

Taylor Olson, 17-3 1/4, 14th.

Triple jump

Camden Bowers, 37-8, 11th; Nick Shure, 34-2 1/2, 15th.

Girls track sends two teams, individuals to State

The girls team individuals and relay teams also did exceptionally well at Section with two relay teams and two individuals moving on to the State Meet.

The 4x400 meter relay team, comprised of Taylor Grandgenett, Anne Franta, Karli Olsen and Krista Hassing, took first place with a Section record of 4:00.32. Their previous record time was 4:02.64.

Paige Darrington, Miranda Johnson, Anne Franta and Skylee Bell made up the other winning relay team. They placed second with a time of 51.26.

Runner Krista Hassing took first in the 800-meter run with a time of 2:19.93.

Taylor Grandgenett will also be heading to State thanks to her personal best time of 45.13 in the 300-meter low hurdles.

Results

4x200-meter relay

5th, 1:49.32 Paige Darrington, Miranda Johnson, Shayna Stevermer, Anne Franta.

400-meter dash

Karli Olsen, 61.65, 3rd.

100-meter dash

Skylee Bell, 13.27, 5th.

200-meter dash

Skylee Bell, 27.43, 6th.

Pole vault

Rowan Hacken, 7-2, 10th.

300-meter low hurdles

Shayna Stevermer, 49.95, 7th.

100-meter high hurdles

Taylor Grandgenett, 16.94, 3rd.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web