×
×
homepage logo

BREAKING NEWS

Girls dominate field at St. James

By Staff | Apr 14, 2008

The Buc girls track and field team finished either first or second in 12 individual events and four relays to nearly double the score on the second-place finisher at the St. James Invite held April 8.

BEA tallied 142 points, followed by United South Central/Alden Conger with 76.75.

Senior standout Meagan Grandgenett was a triple gold medal winner. She posted a winning time of 15.8 in the 100-meter high hurdles, and 48.8 to claim first in the 300-meter lows. Freshman Kelly Aukes was able to crack the top five in the 100-meter highs with a 19.1.

Grandgenett earned top honors in the long jump with a mark of 15-0, while freshman Lexi Holland soared to fourth place with a mark of 13-5 1/2.

Sophomore Kate Hassing sprinted and leaped to a trio of firsts.

Hassing’s 62.1 in the 400-meter dash was the fastest time of the day, and her 26.8 clocking in the 200-meter dash was the overall best time and puts her No. 5 on the Outdoor Honor Roll.

Seventh-grader Krista Hassing won her heat in the 400 and claimed fourth place overall with a time of 68.5.

Hassing’s third first-place finish came in the triple jump with a measurement of 33-9. Eighth-grader Sara Warmka hit a jump of 30-4 to grab fourth overall.

The Bucs only other sprinter to claim a top-five finish was Meghan Mittelstadt in the 100-meter dash with third place time of 13.7.

BEA had a strong showing in the distance races.

Sophomore Mandy Warmka was timed in 5:55.4 good enough to earn the second spot in the 1,600-meter run. LaNay Walker’s 6:10.4 gave the freshman fifth-place in her mile debut.

Eighth-grader Courtney Grandgenett won her first-ever two-mile track race in 13:02.2, while junior Ashley Dunbar took seventh in 14:15.5.

Two Bucs were near the top when the 800-meter run was completed.

Freshman Rylee Wagner nabbed second in 2:37.6, while junior Miranda Murray was fourth with 2:40.9. BEA nearly swept the relay events.

The quartet of Kate Hassing (62.7), Miranda Murray (67.6), Sara Warmka (65.2), and Meagan Grandgenett (62.3) were clocked in 4:17.9 to take first in the 4 x 400-meter relay.

Posting a winning time of 1:56.1 in the 4 x 200-meter relay were Meghan Mittelstadt (30.9), Annemarie Hoyt (27.8), Sara Warmka (29.5) and Lexi Holland (27.9).

Meghan Mittelstadt, Annemarie Hoyt, Carolin Oswald, and Lexi Holland passed the baton to victory in the 4 x 100-meter relay with a 54.8.

The 4 x 800-meter relay squad of Courtney Grandgenett (2:33.9), Rylee Wagner (2:31.8), Ashley Dunbar (3:01.2), and Miranda Murray (2:47.6) was able to claim second with 10:54.5.

Senior Carolin Oswald was nearly a double-winner in two field event.

Oswald’s toss of 30-2 in the shot put was second best overall, but her height of 4-8 gave her a win in the high jump.

Freshman Katie Krieger was able to throw her way to fifth-place with a 25-9.

In the discus, senior Danielle Hanson flung the plate 76-4 1/2 for second place and junior Alicia Johnson’s toss of 72-11 put her in the fourth overall.

Eighth-grader Marissia Hagedorn led the pole vaulters with a third-place 7-6, while freshman LaNay Walker’s 7-0 was fourth best and junior Nikita Welder went 6-6 to nab seventh.

Team scores: Blue Earth Area 142, USC/AC 76.75, St. James 54.5, Redwood Valley 51.75, GFW 49

Other BEA results:

100-meter high hurdles — Carmen Wiedemann 20.2 (8th); Caitlynne Tyler 20.4 (9th); Ellen Eckhardt 21.4 (11th).

300-meter low hurdles — Marissia Hagedorn 56.7 (6th); Caitlynne Tyler 59.6 (7th); Carmen Wiedemann 60.2 (8th); Kelly Aukes 60.9 (9th).

200-meter dash — Mercedes Briseno 33.2 (13th); Brooke Gies 36.9 (17th).

100-meter dash — Katie Krieger 14.9 (9th); Brooke Gies 16.4 (16th).

Shot put — Bethany Pecholt 25-6 (6th); Danielle Hanson 24-6 (8th); Alicia Johnson 23-0 (12th).

Discus — Annemarie Hoyt 70-6 (6th); Bethany Pecholt 67-6 1/2 (9th).

Triple jump — Kelly Aukes 28-5 (7th); Krista Hassing 27-8 1/2 (8th); Amy Arends 27-3 1/2 (9th); Erika Myers 26-2 (11th).

High jump — Ellen Eckhardt 4-2 (8th); Amy Arends 4-2 (10th).

Long jump — Amy Arends 12-8 1/4 (7th); Mercedes Briseno 10-11 1/2 (11th); Erika Myers 10-1 1/2 (12th); Brooke Gies 8-7 (18th).

4 x 100-meter relay — Mercedes Briseno, Brooke Gies, Kelly Aukes, and Katie Krieger 62.1 (8th).

4 x 400-meter relay — Carmen Wiedemann (72.9), Jennifer Krussow (73.2), Sarah Sonnek (77.7), Sarah Warner (85.2) 5:08.9 (7th).

1,600-meter run — Sarah Sonnek 6:56.6 (9th); Sarah Warner 7:24.3 (12th).

800-meter run — Mandy Warmka 2:43.9 (5th); Jennifer Krussow 2:57.1 (13th).