×
×
homepage logo

BREAKING NEWS

BEA boys finish 6th at track invitational

By Staff | Apr 13, 2009

The Blue Earth Area boys track and field team was sixth at the St. James meet held on Tuesday.

United South Central/Alden-Conger claimed the team title with 125 points, while the Bucs finished with 42.

Nate Carr cleared 5-10 to post a win in the high jump and was clocked in 16.6 in the 110-meter high hurdles to grab second place.

The Bucs had three relays finishing in the Top 5.

The foursome of Zach Tvedten, Daniel Plocker, Santos Flores and Adam Meyer took third in the 4 x 100-meter relay with a time of 48.1. 

Eduardo Vega (2:18.3), Abi Vasquez (2:19.9), Jake Wagner (2:23.7) and Daniel Eckhardt (2:32.8) joined forces for a fifth place time of 9:34.8 in the 4 x 800-meter relay.

 The 4 x 200-meter quartet JT Roe (25.3), Jake Zebedee (26.3), Jacob Olson (26.9), and Tanner O’Rourke (26.2) placed fifth in 1:45.0.

BEA’s Nick Lee had the second best toss in the shot put with 38-2 and Taylor Andrews finished in fourth place with a distance of 36-9.

In the pole vault, Zach Tvedten cleared 10-0 to take fourth place and Jake Zebedee was right behind in fifth place with 9-6.

Jacob Olson paced BEA in the 400-meter dash with a time of 57.1 to finish fifth overall.

Boys team results:

USC/AC 125, Redwood Valley 119, Gibbon-Fairfax-Winthrop 87, St. James 81, St. Peter 75,  BEA 42, Mt. Lake Christian 19.

Other BEA results:

100-meter dash: Zach Tvedten, 12.3, 8th; Matt Dulas, 13.1, 13th; Jacob McNamara, 13.4, 16th.

200-meter dash: Daniel Plocker, 26.6, 10th; Santos Flores, 26.7, 11th.

400-meter dash: JT Roe, 59.4, 9th;

300-meter intermediate hurdles: Ryne Myers, 53.6, 9th; Alvin Goraczkowski, 78.2, 12th.

1,600-meter run: Brandon Christians, 5:36.8, 10th; Jesse Alleven, 5:42.8, 11th; Micah Zastrow, 5:56.8, 12th.

800-meter run: Eduardo Vega, 2:23.2, 8th;  Jake Wagner, 2:23.4, 9th;  Daniel Eckhardt, 2:33.8, 12th; Micah Zastrow, 2:35.1, 14th.

3,200-meter run: Abi Vasquez, 11:47.1, 6th; Alvin Goraczkowski, 14:03.0, 14th.

Triple jump: Santos Flores, 35-9, 7th; Daniel Plocker, 33-7.5, 10th; Jacob Olson, 30-11, 13th.

Long jump: Zach Tvedten, 16-10, 7th; JT Roe, 16-4, 9th; Adam Meyer, 15-7, 12th;  Tanner O’Rourke, 14-7.5, 15th; Cole Klinksiek, 14-5, 16th; Jacob McNamara, 14-.5, 18th; Nick Beattie, 13-0, 19th.Pole vault: Steven Plocker, 8-0, 9th; Jesse Alleven, 7-6, 11th.

High jump: Jake Wagner, 5-0, 14th.

4 x 200-meter relay: Kiley Hyland (30.0), Jacob McNamara (29.6), Matt Dulas (27.2), and Ryne Myers (26.9), 1:56.2, 7th.

4 x 100-meter relay: Jacob Olson, Cole Klinksiek, Nick Beattie, and JT Roe, 53.1, 8th.

4 x 400-meter relay: Jake Zebedee (58.1),  Daniel Plocker (58.7), Santos Flores (62.3), and Eduardo Vega (58.5), 3:57.8, 6th.

Shot put:  Sinjin Bell, 35-0, 11th place; Sam Lee, 32-8, 13th; Jared Brown, 28-11, 17th; Daniel Griffin, 27-0, 23rd; Kiley Hyland, 25-2, 25th.

Discus: Nick Lee, 96-4, 6th; Jared Brown, 88-3, 11th; Sinjin Bell, 82-4.25, 14th; Sam Lee, 77-5.5, 16th; Daniel Griffin, 63-7.5, 21st; Taylor Andrews, 60-7, 25th; Kiley Hyland, 53-10, 19th.