×
×
homepage logo

BREAKING NEWS

Girls capture 1st at St. James

By Staff | Apr 13, 2009

The Buc girls dominated the competition, earning Top 3 finishes in several events to take first place at the St. James track and field meet held Tuesday.

The Bucs tallied 133 points, 20 points ahead of United South Central/Alden-Conger.

Three relays took first place and another was second.

The 4 x 800-meter relay squad got BEA off to a good start and the 4 x 400-meter foursome ended the day on a winning note also.

The 4 x 800 foursome of Krista Hassing (2:34.6), LaNay Walker (2:39.5), Sierra Halvorson (2:50.6) and Sara Warmka (2:42.9) were the first to cross the finish line in 10:47.

Sara Warmka (66.5), Courtney Grandgenett (64.9), Krista Hassing (65.2), and Kate Hassing (62.4) claimed the 4 x 400 title with a time of 4:18.3.

The Bucs captured first in the 4 x 100-meter relay with Meghan Mittelstadt, Annemarie Hoyt, Ashley Olson and Lexi Holland being clocked in 53.5.

BEA took second place in the 4 x 200-meter relay with Meghan Mittelstadt (28.4), Annemarie Hoyt (29.8), Katie Krieger (29.3) and Sara Warmka (29.0) posting a time of 1:56.6.

The Bucs swept the sprinting events.

Lexi Holland grabbed first place in the 100-meter dash in 13.7.

Kate Hassing was a double-winner, clocked in 61.1 in the 400-meter dash and 27.8 in the 200 meters.

Courtney Grandgenett led the distance runners with a winning time of 5:47.0 in the 1,600-meter run, while LaNay Walker’s 13:17.2 was the second fastest time in the 3,200-meter run.

Rylee Wagner took fourth in the 800-meter run a time of 2:38.6.

In the 100-meter high hurdles, Kelly Aukes’ 19.8 was good enough to take fifth.

LaNay Walker cleared 7-0 to nab second in the pole vault.

Holland was the best Buc leaper in the long jump with a mark of 14-0 to take second place.

In the triple jump, Kate Hassing earned first place with a leap of 32-11.

Rylee Wagner claimed third in the high jump, clearing the bar at 4-10.

BEA had two in the Top 5 of the discus competition.

Annemarie Hoyt’s toss of 89-1 gave her third place and Katie Krieger had the fifth best overall distance of 82-3.

Girls team results:

BEA 133, USC/AC 113, St. James 99, Redwood Valley 88, St. Peter 81, Gibbon-Fairfax-Winthrop 30, Mt. Lake Christian 11.

Other BEA results:

100-meter dash: Brooke Gies, 16.7, 14th; Kristine Brown, 17.3, 15th; Alesha Wickersham 17.4, 18th;  Marissa Reeves, 17.5, 19th.

200-meter dash: Ashley Olson, 29.5, 6th; Brooke Gies, 36.7, 12th.

400-meter dash: Nicole Carr, 73.1, 9th;   Sierra Halvorson 73.7, 10th; Jessie Griffin 80.4, 12th; Courtney Wasylow, 90.4, 15th; Moira Jans, 90.9, 19th.800-meter run: Mandy Warmka, 2:52.1, 8th;   Makenzie Jenkins, 3:42.8, 15th; Natalie Hanson, 3:43.4, 16th.

1,600-meter run: Mandy Warmka, 6:16.7, 8th; April Royer, 7:33.3, 15th.

3,200-meter run: Lene Sollie, 16:42.6, 7th.

100-meter high hurdles: Caitlynne Tyler, 20.1, 8th; Chante’ Anderson, 20.2, 10th.

300-meter low hurdles:    Kelly Aukes, 60.2, 10th; Caitlynne Tyler, 62.5, 12th.

4 x 100-meter relay: Mara Fenske, Jastin Meyer, Kristine Brown, and Jessie Griffin; 61.3, 7th.

4 x 200-meter relay: Nicole Carr (30.9), Mara Fenske (32.8), Caitlynne Tyler (32.1) and MacKenzie Determan (32.0), 2:08.3, 6th place.

Shot put: Sydney Ristau, 28-1, 7th; Katie Krieger, 26-6, 11th; Makenzie Jenkins, 21-9, 15th; Courtney Wasylow, 21-2, 14th; Jessie Griffin, 20-6, 14th; Moira Jans, 18-4, 20th.

Discus: Courtney Wasylow, 63-5, 15th; Sydney Ristau, 59-6, 16th; Jessie Griffin, 58-1, 18th.

Pole vault: Chante’ Anderson, 5-0, 9th.

Long jump: Courtney Grandgenett, 12-.5, 10th; Mara Fenske, 11-1, 14th; Kristine Brown, 10-2 , 16th.

Triple jump: Sara Warmka, 29-6, 7th;  Kelly Aukes, 29-5, 8th; Krista Hassing, 27-5, 11th.

High jump: Jastin Meyer, 4-2, 10th; Krista Hassing, 4-2, 12th.