×
×
homepage logo

BREAKING NEWS

Boy tracksters claim 5th place at relays

By Staff | May 11, 2009

The Buc boys took fifth place at the Sentinel Relays held May 1 in Fairmont.

BEA finished with 77 points. United South Central-Alden-Conger won the team title with 144 points, followed by Hutchinson (130), Spirit Lake Park (123) and Fairmont (113).

Nate Carr had two first-place finishes and a third place to pace the boys.

The Buc junior struck gold in the 300-meter intermediate hurdles with his time of 41.0 and was first in the high jump, clearing the bar at 6-0.

Carr posted a third-place time of 15.8 in the 100-meter high hurdles.

In the sprints, Zach Tvedten was the top Buc finisher in the 100-meter dash with a time of 11.7 to take fourth place.

The BEA foursome of Tvedten, Daniel Plocker, Santos Flores and Nick Lee teamed up for a time of 46.9 to grab a bronze medal in the 4 x 100-meter relay.

The “Lee Boys” cracked the Top 5 in the shot put competition.

Jake Lee’s toss of 44-4.5 gave him a silver medal, while Nick Lee took fourth place with a distance of 41-10.

In the discus, Jake Lee unleashed a throw of 109-10 for fifth place.

Team results:

United South Central-Alden-Conger 144, Hutchinson 130, Spirit Lake Park 123, Fairmont 113, BEA 77, Lake Crystal Wellcome Memorial-Nicollet 67, Maple River 41, Redwood Valley 41.

Other boys results:

200-meter dash: Daniel Plocker, 25.5, 6th.

400-meter dash: Jake Zebedee, 56.9, 7th.

1,600-meter run: Jake Wagner, 5:13.8, 10th; Alvin Goraczkowski, 6:24.7, 15th.

3,200-meter run: Jesse Alleven, 12:01.9, 12th.

110-meter high hurdles: Ryne Myers, 20.0, 12th.

4 x 200-meter relay: Isaac Darrington (25.5), Jacob Olson (26.7), Matt Dulas (24.6) and JT Roe (24.8), 1:41.5, 6th.

4 x 400-meter relay: Olson (57.2), Zebedee (57.2), Wagner (58.2) and Daniel Plocker (58.2), 3:50.5, 6th.

4 x 800-meter relay: Brandon Christians (2:23.2), Dan Eckhardt (2:26.5), Travis Hagedorn (2:38.2) and Micah Zastrow ( 2:31.9), 10:00.3, 7th.

Sprint medley relay: Roe (25.3), Dulas (25.9), Olson (57.9) and Abi Vasquez (2:23.9), 4:12.9, 6th.

High jump: Darrington, 5-2, 10th.

Long jump: Roe, 16-7.75, 8th; Tvedten, 16-5.5, 9th.

Triple jump: Flores, 35-7.5, 6th; Daniel Plocker, 34-4.75, 8th.

Discus: Nick Lee, 97-0, 9th.