×
×
homepage logo

BREAKING NEWS

Buc boys take 4th at True Team

By Staff | May 11, 2009

The Buc boys track and field team took fourth place at the Section 2A True Team Meet held Tuesday in Mapleton.

Minnesota Valley Lutheran claimed the championship with 649.5 points. The Bucs finished with 510.

Head coach Tom Plocker says going into the meet MVL was a tough team and they were going to be hard to beat.

“I was glad with how the boys came out and performed. We were right in the thick of things for quite awhile,” says Plocker.

Junior Nate Carr had a busy day, winning a gold, silver and bronze medals.

Carr won the 200-meter dash in 23.89 seconds, was second in the high hurdles in 16.86 and third in the 300-intermediate hurdles in 42.77.

Jake Lee and Nick Lee had Top 3 finishes in the shot put.

Jake’s toss of 42-11 earned him a silver medal and Nick won the bronze with a 40-8.

In the 100-meter dash, the top Buc finisher was Zach Tvedten in fourth place with a time of 12.08.

Jake Zebedee added a fourth-place performance in the pole vault by going over 10-0.

Two relays turned in the third fastest times.

The 4 x 100 squad of Tvedten, Daniel Plocker, Flores and Nick Lee stopped the watch at 47.29.

The quartet of Tvedten (23.6), Plocker (24.7), Lee (24.7) and JT Roe (25.4) combined for a time of 1:37.63 to claim third place.

Team results:

Minnesota Valley Lutheran 649.5, Le Sueur-Henderson 588.5, Lake Crystal-Wellcome Memorial-Nicollet 558, BEA 510, LeCenter-Cleveland 432, Waterville-Elysian-Morristown 398.5, Mankato Loyola 373.5, Janesville-Waldorf-Pemberton 344, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 320,5, Maple River 313.5, Martin County West 257, St. Clair 253.

Other boys results:

100-meter dash: Matt Dulas, 12.89, 16th.

200-meter dash: Daniel Plocker, 25.92, 20th.

400-meter dash: Jake Zebedee, 56.42, 11th; Jacob Olson, 57.73, 18th.

110-meter high hurdles: Ryne Myers, 20.85, 15th.

300-meter intermediate hurdles: Myers, 50.40, 17th.

800-meter run: Eduardo Vega, 2:16.22, 11th; Jake Wagner, 2:17.19, 15th.

1,600-meter run: Wagner, 5:12.33, 15th; Vega, 5:16.20, 16th.

3,200-meter run: Brandon Christians, 11:18.73, 15th; Abi Vasquez, 12:08.73, 15th.4 x 400-meter relay: Zebedee (57.0), Olson (58.2), JT Roe (59.9) and Vega (58.9), 3:54.20, 6th.

4 x 800-meter relay: Vasquez (2:19.6), Dan Eckhardt (2:19.4), Christians (2:21.9) and Micah Zastrow (2:22.8), 9:22.9, 6th.

High jump: Carr, 5-4, 6th; Wagner, 4-11, 17th.

Long-jump: Tvedten, 18-6.5, 6th; Roe, 17-1, 15th.

Triple jump: Flores, 36-9.5, 10th; Daniel Plocker, 36-1, 12th.

Pole vault: Flores, 9-6, 10th.

Discus: Jake Lee, 111-10, 6th; Nick Lee, 103-0, 11th.