×
×
homepage logo

BREAKING NEWS

Girls take 1st at St. James

By Staff | Apr 19, 2010

The Bucs Marissia Hagedorn (right) has the inside track as she sped to victory in the 300-meter low hurdles at the St. James Invite held April 8.

The Buc girls track and field team won 13 of 18 events and dominated the competition at the St. James Invite held April 8.

BEA took first place with 186 points, followed by United South Central/Alden Conger (89), Redwood Valley (46), St. James (44) and Gibbon-Fairfax-Winthrop (9).

The Bucs swept all four relay events.

The 4 x 800 foursome of Courtney Grandgenett (2:32.6), Frannie Tetzlaff (2:45.5), Kaitlyn Olsen (2:56.4) and Mandy Warmka (2:42.3) posted a winning time of 10:56.3.

Meghan Mittlelstadt (30.4) teamed up with Jenny Smith (27.3), Katie Krieger (29.8) and Lexi Holland (27.9) to capture first place in 1:55.3 in the 4 x 200.

Mittelstadt also was on the winning 4 x 100 relay consisting of Annemarie Hoyt, Ashley Olson and Lexi Holland. The quartet passed the baton in 54.4 seconds.

In the 4 x 400, lead-off runner Rylee Wagner was clocked in 64.1, followed by Sara Warmka (66.9), Cassie Thompson (68.9) and Krista Hassing (62.9) for a first-place time of 4:23.1.

In the 100-meter dash, Lexi Holland was clocked in 13.5 to take first and Meghan Mittelstadt’s 13.9 was the third best time.

Kate Hassing and Marissia Hagedorn both won three individual events.

Hassing was first in the 200-meter dash (27.3), 400-meter dash (60.4) and triple jump, 33-5 feet.

Jenny Smith was second in the 400 with a time of 28.3.

Sara Warmka took second place in the triple jump with a leap of 31-6, while Kelly Aukes went 28-11 to nab fourth place.

Hagedorn’s time of 16.9 seconds was good enough for first place in the 100-meter high hurdles.

Caitlynne Tyler and Kelly Aukes were clocked in 18.8 seconds to finish in a tie for third place.

In the 300-meter low hurdles, Hagedorn covered the track in 51.4 seconds to win the event. Cassie Thompson took runner-up honors in 52.3 seconds.

Hagedorn also won the pole vault competition, clearing the bar at 8 feet, 6 inches.

LaNay Walker registered a second-place vault of 8 feet. The Buc junior also was third in the 1,600-meter run with a time of 6:07.7.

Krista Hassing captured first place in the 800-meter run in 2:27.9, while Rylee Wagner’s 2:40.4 was the fourth best time.

Wagner was second in the high jump with a height of 4 feet, 10 inches — two inches better than second-place finisher, Krista Hassing.

In the 3,200-meter run, Courtney Grandgenett crossed the finish line in 12:30.9 to take third-place and Mandy Warmka’s 12:58.7 was good enough for fifth place.

BEA finished 1-2-3 in the long jump.

Cassie Thompson soared 14 feet, 4 3/4 inches, for a first-place performance . Lexi Holland was second with 13-10 and Krista Hassing third with 13-5.

Sydney Ristau’s toss of 33 feet, 6 1/2 inches, earned her second place, just ahead to teammate Katie Krieger in third place with 32-1.

Annemarie Hoyt was second in the discus with a mark of 92 1/2 feet, while Krieger was fifth overall with 82-8.

Other BEA results:

100-meter dash: Zoe Thompson, 16.1; Cynthia Johnson, 16.9.

200-meter dash: Nicole Carr, 32.3; MacKenzie Determan, 32.5.

100-meter high hurdles: Chante Anderson, 20.0, 9th; Anna Aukes, 20.4.

300-meter low hurdles: Kelly Aukes, 59.2, 9th; Caitlynne Tyler, 59.4, 10th.

4 x 200-meter relay: Mara Fenske (32.2), Kristine Brown (36.4), Alesha Wickersham (37.5), Jastin Meyer (32.3), 2:17.1, 6th.

4 x 100-meter relay: Nicole Carr, Kim Liebl, Jastin Meyer, Chante Anderson, 59.4, 6th. 4 x 400-meter relay: Frannie Tetzlaf (67.3), Signe Olson (76.2), Sierra Halvorson (73.7), Kaitlyn Olsen (74.5), 4:51.6, 5th.

800-meter run: Sierra Halvorson, 2:52.9, 10th; Athena Peterson, 2:59.8; Rebekah Krussow, 3:07.3.

1,600-meter run: Signe Olson, 6:25.9, 6th; April Royer, 7:23.1; Nok Cherdchoochart, 7:23.6; Meredith Hagedorn, 7:39.5.

Triple jump: Frannie Tetzlaff, 24-7, 10th; Alesha Wickersham, 22-4.

Long jump: Mara Fenske, 11-9 3/4, 10th; Kim Liebl, 11-4 1/2, 11th.

High jump: Jenny Smith, 4-4; Jastin Meyer, 4-4.

Pole vault: MacKenzie Determan, 6-6; Chante Anderson, 6-0.

Shot put: Makenzie Jenkins, 22-9; Hannah Twedt, 22-8; Amanda Pecholt, 22-6.

Discus: Sydney Ristau, 66-10 1/2, 10th; Aaryn Frazier, 41-5 1/2.