×
×
homepage logo

Boys take 1st at Maple River

By Staff | May 1, 2010

Nate Carr clears a hurdle on his way to victory at the Maple River Invite held April 27.

The Buc boys track and field team won their first team title Tuesday at the Maple River Invite in Mapleton.

BEA finished in first-place with 143 points, edging out United South Central/Alden-Conger (128).

Nick Lee displayed a combination of speed and strength.

The Buc senior won a gold medal in the 100-meter dash in 11.73 seconds and was first in the shot put with a toss of 47 feet, while senior Taylor Andrews took bronze in the shot with a distance of 43 feet, 5 1/2 inches.

Lee added a silver medal with a distance of 116 feet, 9 1/2 inches in the discus competition.

Zach Tvedten’s time of 11.83 seconds was good enough for a bronze medal in the 100.

Standout Nate Carr had another big day, taking first in the 110-meter high hurdles (15.63) and 300-meter intermediates (40.58).

Carr also claimed a fourth-place ribbon in the high jump, clearing the bar at 5 feet, 6 inches and Isaac Darrington finished with a sixth-place ribbon height of 5-4.

In the pole vault, Jake Zebedee soared 12 feet to grab first-place and Zach Tvedten was in third place with 10-6. Santos Flores took the fourth-place ribbon by clearing 10-0. Flores again took fourth-place, this time in the long jump with a mark of 17 feet, 4 1/2 inches. Tvedten earned a fifth-place ribbon with a leap of 17 1/4.

Daniel Plocker won silver in the triple jump with a distance of 36 feet, 7 1/2 inches.

Three relays turned in gold-medal performances.

The foursome of Tvedten, Daniel Plocker, Darrington and Nick Lee passed the baton in 46.39 seconds in the 4 x 100.

Nick Beattie (26.5), Darrington (23.8), Taylor Olson (26.2) and JT Roe (23.8) teamed up for a winning time of 1:40.36 in the 4 x 200.

The 4 x 400 quartet of Jake Zebedee (54.3), Jonas Hamperl (54.1), Daniel Plocker (56.7) and Nate Carr (51.1) took first place in 3:36.08.

In the distance races, Hamperl took first place in the 800-meter run in 2:07.21 and Micah Zastrow was clocked in 5:10.74 for a fifth-place ribbon in the 1,600-meter run.

Other BEA results:

100-meter dash: Zach Thompson, 14.36, 20th; Victor Lin, 14.97, 22nd.

200-meter dash: Daniel Plocker, 24.91, 8th; Nick Beattie, 25.24, 10th; Cody Theobald, 25.51, 11th; Victor Lin, 31.31, 24th.

400-meter dash: Taylor Olson, 58.43, 8th; Cody Theobald, 58.76, 11th; Kiley Hyland, 63.69, 15th.

100-meter high hurdles: Travis Hagedorn, 20.48, 7th; Alvin Goraczkowski, 24.21, 13th.

300-meter intermediate hurdles: Steven Plocker, 50.99, 10th; Travis Hagedorn, 52.23, 11th; Alvin Goraczkowski, 67.05, 16th.

800-meter run: Micah Zastrow, 2:23.23, 8th; Isaac Vasquez, 2:30.24, 12th.

1,600-meter run: Jordan Leitzke, 6:07.42, 17th.

3,200-meter run: Alvin Goraczkowski, 13:02.72, 12th.

4 x 800-meter relay: Jake Zebedee (2:13.1), JT Roe (2:25.7), Abi Vasquez (2:18.4), Steven Plocker (2:26.8), 9:24.12, 5th.

Long jump: Taylor Olson, 15-11, 10th; Nick Beattie, 15-9, 11th.

High jump: Cole Klinksiek, 5-2, 8th.

Shot put: Brenden Christensen, 34-2, 13th; Jared Brown, 28-11, 18th.

Discus: Jared Brown, 101-4, 7th; Daniel Griffin, 82-8 1/2, 16th; Garrett Christensen, 60-2, 22nd; Micah Twedt, 57-0, 23rd.

Pole vault: Travis Hagedorn, 9-0, 7th.

Team results:

BEA 143, USC/AC 128, Lake Crystal/Wellcome Memorial 110, Madelia Truman 73, Minnesota Valley Lutheran 58, Maple River 40.