×
×
homepage logo

BREAKING NEWS

Girls take 1st at Maple River

By Staff | May 1, 2010

Marissia Hagedorn won both hurdle events at the Maple River Invite held April 27. To see more photographs of this event, log on to http://cu.faribaultcountyregister.com

The Blue Earth Area girls track and field team won the team title at the Maple River Invite held Tuesday in Mapleton.

The Bucs tallied 167.5 points, well ahead of second-place United South Central/Alden-Conger (120).

Kate Hassing and Marissia Hagedorn each won gold medals in two events.

Hassing won the 800-meter run in 2:24.48 and the triple jump with a leap of 33 feet, 3 1/2 inches.

Hagedorn’s time of 50.12 seconds in the 300-meter low hurdles was the fastest time of the day and she cleared the bar at 10 feet to win the pole vault competition. She also won a silver medal in the 100-meter high hurdles with a time of 16.24 seconds.

Courtney Grandgenett’s time of 5:38.53 earned her first place in the 1,600-meter run, while Mandy Warmka claimed a fourth-place ribbon in 6:11.04.

In the sprints, Lexi Holland won a second-place medal in the 100-meter dash in 13.28 seconds, she also was runner-up in the long jump with a distance of 14 feet, 5 inches.

Rylee Wagner had the second-fastest time in the 400-meter dash with 64.75 seconds, while Ashley Olson was clocked in 28.90 seconds for a fifth-place ribbon. Wagner also won a silver medal in the high jump, clearing the bar at 4 feet, 10 inches, while Jastin Meyer went 4 feet, 4 inches to earn a fourth-place ribbon.

Sara Warmka had a bronze medal leap of 30 feet, 11 inches in the triple jump.

LaNay Walker also had a bronze-winning performance in the pole vault, clearing 7 feet, 6 inches and she nabbed a fourth-place ribbon with a time of 13:14.36 .

Mara Fenske’s mark of 14 feet, 5 inches earned her a sixth-place in the long jump and Chante Anderson went over 7 feet in the pole vault competition for a sixth-place ribbon.

In the discus, Annemarie Hoyt was second with a distance of 97 feet, 7 inches.

Sydney Ristau took third in the shot put with a toss of 33 feet, 9 inches, while Katie Krieger was sixth with 29-7.

Three relays finished first.

The 4 x 200 squad of Meghan Mittelstadt (28.3), Katie Krieger (28.1), Ashley Olson (28.5) and Sara Warmka (28.6) crossed the finish line in 1:53.85.

Mittelstadt also led off the 4 x 100 team of Annemarie Hoyt, Ashley Olson and Lexi Holland that posted a winning time of 53.08 seconds.

Wagner (63.7), Sara Warmka (66.2), Grandgenett (64.5) and Kate Hassing (60.9) registered a winning time of 4:15.50 in the 4 x 400.

The 4 x 800 foursome of LaNay Walker (2:42.1), Sierra Halvorson (2:45.7), Frannie Tetzlaff (2:38.9) and Kaitlyn Olsen (2:55.5) grabbed a third-place ribbon in 11:00.96.

Other BEA results:

100-meter dash: Caitlynne Tyler, 14.49, 10th; Mara Fenske, 15.03, 15th; Alesha Wickersham, 16.51, 21st.

200-meter dash: Lexi Holland, 28.97, 7th; Jastin Meyer, 30.11, 12th; MacKenzie Determan, 32.01, 15th.

400-meter dash: Nicole Carr, 77.21, 15th; Marissa Reeves, 95.73, 16th.

800-meter run: Signe Olson, 2:46.99, 8th; Nok Cherdchoochart, 3:14.08, 15th.

3,200-meter run: April Royer, 16:39.99, 10th.

100-meter high hurdles: Kelly Aukes, 18.75, 8th; Caitlynne Tyler, 18.85, 9th; Chante Anderson, 19.87,11th.

300-meter lows hurdles: Sierra Halvorson, 55.20, 7th.

Triple jump: Kelly Aukes, 28-4, 9th; Alesha Wickersham, 22-2 1/4, 15th.

Shot put: Amanda Pecholt, 22-10, 20th; Hannah Twedt, 19-4, 22nd.

Discus: Hannah Twedt, 60-8, 14th; Cynthia Johnson, 50-11 1/2, 21st.

Team results:

BEA 167.5, USC/AC 120, Minnesota Valley Lutheran 85.5, Lake Crystal/Wellcome Memorial/Nicollet 66, Maple River 60.5, Madelia/Truman 57.