×
×
homepage logo

BREAKING NEWS

BEA boys track team SCC Champs

By Staff | May 23, 2010

It was the first South Central Conference title for the Blue Earth Area boys track and field team since 2003.

And, it was the slimmest of victories.

BEA finished with 137.5 points, one point better than Fairmont. Waseca was third with 103.5, followed by St. Peter (67.75), New Ulm (62) and St. James (46.25).

When the meet had ended and team points tallied, the Fairmont Cardinals were awarded the first-place trophy, celebrated the victory and returned home with the hardware.

But, Buc head coach Tom Plocker later that evening re-calculated the points and found some scoring errors.

Buc senior Nate Carr earned the Vern Walden Award for scoring the most points (40) at the SCC Meet by winning four events.

“Normally I don’t do that, but because of such a scant margin I decided to. It was a pretty quirky thing,” he says.

Ironically, that’s how the BEA boys won their title in 2003 over St. Peter.

Six Bucs earned All-SCC honors by finishing in the top three in their events and two relays gained all-conference recognition.

Seniors Nate Carr and Nick Lee led the way, each winning more than one event.

Carr set a new school record in the 300-meter intermediate hurdles with a time of 39.4 seconds to take first place.

He also won the 110-meter high hurdles in 15.4 seconds, 200-meter dash with a time of 22.9 seconds and high jump with a leap of 5 feet, 10 inches.

Carr also earned the Vern Walden Award for the second straight year, accumulating the most points (40) in the SCC Meet with his four victories.

Lee took first place in the 100-meter dash in 11.2 seconds. His distance of 131 feet, 3 inches was good enough for second place in the discus and his toss of 45 feet, 9 1/2 inches was third overall in the shot put competition.

In the 800-meter run, Jonas Hamperl was the first to cross the finish line in 2:04.5.

Also making all-conference were Isaac Darrington, Jake Zebedee and Zach Tvedten.

Darrington cleared 5 feet, 10 inches to take second place in the high jump.

Zebedee’s went 12 feet, 6 inches to take second in the pole vault and Tvedten was clocked in 11.6 seconds to grab third place in the 100-meter dash.

The 4 x 200-meter relay of JT Roe (25.1), Daniel Plocker (24.7), Isaac Darrington (23.6) and Trey Dyslin (23.3) combined for a time of 1:36.8 to take second place.

The foursome of Tvedten, Plocker, Darrington and Lee passed the baton in 46.3 seconds to place second in the 4 x 100.

Other BEA results:

100-meter dash: Nick Beattie, 12.2, 14th.

200-meter dash: JT Roe, 24.7, 5th; Daniel Plocker, 25.0, 9th.

400-meter dash: Jake Zebedee, 53.6, 4th; Kysten Zierke, 56.1, 10th; Cody Theobald, 57.6, 16th.

800-meter run: Taylor Olson, 2:20.7, 15th.

1,600-meter run: Micah Zastrow, 5:08.8, 7th; Isaac Vasquez, 5:46.2, 15th; Jordan Leitzke, 6:09.6, 17th.

3,200-meter run: Jake Wagner, 11:05.2, 4th; Jesse Alleven, 11:42.9, 10th; Alvin Goraczkowski, 12:55.7, 14th.

110-meter high hurdles: Travis Hagedorn, 19.6, 10th; Alvin Goraczkowski, 24.2, 16th.300-meter intermediate hurdles: Steven Plocker, 48.5, 11th; Travis Hagedorn, 51.7, 18th.

Triple jump: Santos Flores, 37-5 1/2, 7th; Daniel Plocker, 35-2 1/2, 9th; Jacob Olson, 34-11 1/2, 10th.

Long jump: JT Roe, 18-0, 7th; Taylor Olson, 16-3, 14th; Nick Beattie, 15-9 1/2, 16th.

High jump: Cole Klinksiek, 5-0, 14th.

Pole vault: Zach Tvedten, 10-6, 5th; Travis Hagedorn, 10-0, 9th.

Shot put: Taylor Andrews, 45-2 1/2, 4th; Sam Lee, 42-7 1/2, 6th.

Discus: Jared Brown, 98-3, 10th; Brenden Christensen, 96-4, 13th.

4 x 400-meter relay: Jacob Olson (54.7), Jonas Hamperl (54.1), Taylor Olson (56.7), Steven Plocker (58.0), 3:42.3, 3rd.

4 x 800-meter relay: Jake Wagner (2:14.5), Jacob Olson (2:26.6), Abi Vasquez (2:22.3), Isaac Miranda (2:22.6), 9:25.9, 4th.