×
×
homepage logo

BREAKING NEWS

Girls 2nd, boys 2nd at Early-Bird

By Staff | Sep 5, 2010

Riley Holmseth

The Blue Earth Area girls and boys cross country teams got off to a running start at the Early-Bird Invite held Friday, Aug. 27, in Fairmont.

Both teams finished in second place behind the host Cardinals.

A unique scoring system was used to determine the winning team by totaling the times of each school’s top 5 runners.

Also, races in each grade level — seventh through 12th — were held and medals given to the top 5 finishers in each category.

The Fairmont girls grabbed first place with a total time of 83:58, ahead of BEA with 87:48.

It was much closer for the BEA boys, finishing less than a minute behind the Cards.

The runnerup Bucs had a total time of 74:45, while Fairmont’s five runners combined for 73:47.

Courtney Grandgenett led the Buc girls with a second-place time of 16:49 in the 11th grade 4,000-meter race.

Right behind in third place was junior Marissia Hagedorn, crossing the finish line in 17:01.

Senior Rylee Wagner was clocked in 17:18 to place third, while LaNay Walker was three spots back with a time of 17:53.

Freshman Signe Olson rounded out the scoring with a fifth-place finish in 18:47.

In the boys competition, a trio of seniors placed in the top 10 for the Bucs.

Riley Holmseth covered the 4,000-meter course in 14:18 to nab fifth place.

Wade Wilhelmi took sixth place in 14:29, while Aaron Wilhelmi was 10th with a time of 15:07.

Mike Ankeny was the next Buc to cross the finish line, taking first place in the ninth grade race in 15:13.

Junior Jake Zebedee was the final runner to figure in the scoring with a fourth-place time of 15:37 in his race.

Girls team results:

(Sum of top 5 times)

Fairmont 83:58, BEA 87:48, United South Central/Alden Conger 90:32, Jackson County Central 93:35, Le Sueur-Henderson 101:08, Minnesota Valley Lutheran 102:33, Martin Luther, Medford, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva, St. Peter incomplete.

Boys team results:

(Sum of top 5 times)

Fairmont 73:47, BEA 74:45, Le Sueur-Henderson 78:05, United South Central/Alden Conger 78:15, Jackson County Central 80:50, Minnesota Valley Lutheran 80:53, St. Peter 83:14, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 90:47, Medford incompleteOther varsity girls (4,000 meters)

Mimi Matejka, 18:55 (8th place, 11th grade); Lindsey Ankeny, 18:56 (7th place, 12th grade); Cassie Thompson, 19:16 (4th place, 10th grade); Sierra Halvorson, 19:39 (8th place, 9th grade); Kelly Aukes, 19:40 (10th place, 12th grade); MacKenzie Determan, 19:51 (12th place, 12th grade) Anna Aukes, 21:09 (12th place, 9th grade); Mara Fenske, 23:31 (11th place, 10th grade); Josselyn Martinez, 23:32 (12th place, 10th grade); Bess Clement, 26:46 (20th place, 9th grade); Ezma Blok, 27:30 (19th place, 11th grade); Lauren Thompson, 30:26 (23rd place, 12th grade).

Middle school girls:

(1,600 meters)

Taylor Grandgenett, 6:31 (3rd place, 7th grade); Autumn Foster, 7:25 (10th place, 8th grade); Meredith Hagedorn, 7:29 (11th place, 8th grade); Athena Peterson, 7:53 (12th place, 8th grade); Jalyssa Wilson, 7:55 (9th place, 7th grade); Brittany Rochefort, 8:00 (13th place, 8th grade); Ally Soria, 9:07 (11th place, 7th grade); Madeline Jenkins, 11:15 (18th place, 8th grade).

Other varsity boys (4,000 meters)

Jesse Alleven, 16:16 (2nd place, 10th grade); Brandon Christians, 16:26 (16th place, 12th grade); Korey Frandle, 17:05 (5th place, 9th grade); Isaac Vasquez, 17:11 (16th place, 11th grade); Ben Krussow, 17:50 (17th place, 11th grade); Colan Surratt, 18:18 (25th place, 12th grade); Alvin Goraczkowski, 18:51 (26th place, 12th grade); Edward Kuan, 19:47 (28th place, 12th grade); Kyle Mercer, 21:05 (16th place, 9th grade); Nils Alseth, 22:04 (30th place, 12th grade); Jake Berndt, 22:11 (17th place, 9th grade).

Middle school boys:

(1,600 meters)

Nick Lein, 6:12 (4th place, 8th grade); Adam Buseman, 6:31 (6th place, 7th grade); John Lindsey, 7:08 (11th place, 7th grade); Zack Shure, 7:57 (18th place, 7th grade); Ike Zebedee, 8:26 (15th place, 8th grade); Cage Johnson, 9:04 (16th place, 8th grade).