×
×
homepage logo

BREAKING NEWS

Girls 1st, boys 1st at Maple River

By Staff | Sep 20, 2010

The Buc girls and boys cross country teams defended their titles at the Maple River Invite held Thursday at Daly Park.

The girls tallied 46 points to claim the first-place trophy, while the boys grabbed first with 76 points.

Medals were awarded to the top 10 finishers in the varsity races.

Courtney Grandgenett posted a third-place time of 17:05, while Marissia Hagedorn was three seconds behind in fourth place.

Taking sixth overall was Rylee Wagner with a time of 17:11.

LaNay Walker covered the 4,000-meter course in 17:19 to nabbed 10th place.

Finishing 23rd was Signe Olson in 18:31, while Mimi Matejka was 33rd in 18:57 and Lindsey Ankeny took 34th with 19:01.

In the boys 5,000-meter race, Riley Holmseth finished sixth in 18:19 and Wade Wilhelmi was one spot back with a time of 18:23.

The next Buc runner to cross the finish line was Aaron Wilhelmi with a 13th-place time of 18:50.

Jake Zebedee was 22nd with a time of 19:28 and Mike Ankeny was clocked in 19:50 to finish 28th.

Placing 35th overall was Jesse Alleven with 20:10 and Isaac Vaquez was 55th overall with 21:26.

JV girls results:

(3,200 meters)

Cassie Thompson, 13:15, 1st-place medal; Sierra Halvorson, 13:30, 2nd-place ribbon; Kelly Aukes, 13:40, 3rd-place ribbon; MacKenzie Determan, 13:55, 4th-place ribbon; Mara Fenske, 15:16, 15th; Anna Aukes, 15:34, 17th; Josselyn Martinez, 16:18, 23rd; Ezma Blok, 18:52, 32nd; Bess Clement, 19:57; 34th; Lauren Thompson, 19:57, 35th.

JV boys results:

(3,200 meters)

Koery Frandle, 11:58, 9th-place ribbon; Ben Krussow, 12:30, 19th; Hans Kittleson, 12:30, 21st; Alvin Gorczkowski, 12:37, 25th; Edward Kuan, 13:19, 34th; Kyle Mercer, 13:28, 38th; Colan Surratt, 13:37, 41st; Nils Alseth, 14:23, 45th; Luke Loveall, 15:27, 48th; Jake Berndt, 16:22, 50th.

Girls varsity teams:

BEA 46, United South Central/Alden Conger 42, Sibley East 76, Madelia/Truman 83, Montgomery-Lonsdale 163, Le Sueur-Henderson 166, Waterville-Elysian-Morristown 175, Blooming Prairie 184, Minnesota Valley Lutheran 213, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 220, three others incomplete.

Boys varsity teams:

BEA 76, Le Sueur-Henderson 106, Maple River 110, USC/AC 115, Blooming Prairie 117, Madelia/Truman 139, Sibley East 182, Montgomery-Lonsdale 184, Minnesota Valley Lutheran 193, Waterville-Elysian-Morristown 198, NRHEG 287, Medford 308.