×
×
homepage logo

BREAKING NEWS

Girls 1st, boys 2nd at JCC Invite

By Staff | Oct 10, 2010

It was almost another double-win for the Blue Earth Area cross country team during the Jackson County Central Invite held Monday at Loon Lake Golf Course.

The girls took home the first-place trophy in the six-team competition with 52 points, while the boys finished second with 51 points.

Medals were awarded to the top 10 finishers and the Buc girls had three medalists, as did the boys.

In the girls 4,000-meter race, Courtney Grandgenett had a fourth-place time of 15:58, followed by Marissia Hagedorn in eighth with 16:18 and Rylee Wagner in ninth place in 16:24.

The other top seven finishers were LaNay Walker at 12th place in 16:33, Signe Olson 19th in 17:06, Taylor Grandgenett 20th with 17:11 and Lindsey Ankeny 26th with a time of 17:49.

The boys were again led with Riley Holmseth covering the 5,000 meters in 17:13 to nab fifth place.

Wade Wilhelmi was ninth in 17:53 and Aaron Wilhelmi was right behind in 10th place with 18:09.

Mike Ankeny took 13th in 18:30, while Jake Zebedee was 14th in 18:35, Jesse Alleven 23rd in 19:44 and Korey Frandle 36th with 21:02.

Other girls results:

(4,000 meters)

Mimi Matejka, 17:58, 28th; Cassie Thompson, 18:21, 30th; Kelly Aukes, 18:50, 35th; Sierra Halvorson, 19:13, 37th; MacKenzie Determan, 19:28, 41st; Anna Aukes, 19:37, 42nd; Mara Fenske, 21:11, 55th; Josselyn Martinez, 22:27, 58th; Ezma Blok, 26:38, 61st; Bess Clement, 26:47, 62nd; Lauren Thompson, 26:47, 63rd.

Other boys results

(5,000 meters)

Ben Krussow, 21:07, 37th; Hans Kittleson,, 22:26, 42nd; Colan Surratt, 23:26, 48th; Kyle Mercer, 23:54, 50th; Edward Kuan, 24:15, 51st; Nils Alseth, 26:16, 54th; Luke Loveall, 27:30, 55th; Jake Berndt,, 27:38, 56th.

Girls teams results

BEA 52, Martin County West 61, Jackson County Central 73, Luverne 92, Windom 94, SCM 153.

Boys teams results

Martin County West 44, BEA 51, Jackson County Central 54, Luverne 102, Windom 111, SCM 141.