×
×
homepage logo

BREAKING NEWS

Girls 1st, boys 3rd at Buc invite

By Staff | May 9, 2011

LaNay Walker

The Blue Earth Area girls track and field team dominated the competition to win a home meet held April 29 at Wilson Field.

BEA tallied 177 points to finish first, followed by New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (86), Madelia/Truman (39) and Lake Crystal-Wellcome Memorial/Nicollet (30).

The Bucs won 11 events, with Courtney Grandgenett claiming two individual titles.

Grandgenett was first in the 1,600-meter run with a time of 5:45.2 and LaNay Walker was third in 6:06.0.

In the 3,200 meter run, Grandgenett posted a winning time of 12:39.4, while Signe Olson was fourth with 13:39.1.

Walker showed her versatility, winning the pole vault with a height of 8 feet and taking fourth in the 800-meter run in 2:44.6

Placing second in the pole vault MacKenzie Determan, clearing the bar at 7 feet, 6 inches.

Karli Olsen finished second in the 800-meter run with a time of 2:47.2.

Three relays took first place.

The foursome of Jenny Smith, Annemarie Hoyt, Ashley Olson and Lexi Holland broke the tape in 53.1 seconds to win the 4 x 100-meter relay.

Smith (28.9) teamed up with Sara Warmka (27.2), Cassie Thompson (28.8) and Franta (27.2) to take firsts in the 4 x 200-meter relay.

In the 4 x 400-meter relay, BEA had a first-place time of 4:32.0.

Members of the squad were Rylee Wagner (66.7), Jenny Smith (68.2) Katie Krieger (71.4) and Karli Olsen (65.5).

Taking second in the 4 x 800-meter relay with a time of 11:11.4 were Signe Olson (2:38.3), Kaitlyn Olsen (2:46.9), Riley Mack (2:51.6) and Athena Peterson (2:54.5).

BEA took the top three spots in the 100-meter dash.

Lexi Holland had a winning time of 13.0 seconds.

Anne Franta was clocked in 13.1 to place second and claim the No. 7 spot on the outdoor honor roll list.

Taking third place in 13.3 seconds was Ashley Olson. That also put her No. 9 on the outdoor honor roll.

Franta’s time of 27.2 seconds was good enough for second place in the 200-meter dash and No. 8 on the honor roll, while Ashley Olson claimed third in 27.9.

Rylee Wagner finished second in the 400-meter dash in 65.8 seconds, while Sara Warmka claimed fourth place in 67.4.

Wagner also took second place in the high jump. clearing 4 feet, 8 inches.

In the hurdles, Taylor Grandgenett took first place in the 300-meter lows in 55 seconds and Sierra Halvorson was second in 57.8.

Kelly Aukes claimed third place in the 100-meter highs in 17.4 seconds, while Taylor Grandgenett was fifth with 19.0.

The Bucs won three field events.

Sara Warmka had a winning mark of 30 feet, 8 1/2 inches in the triple jump, followed by Kelly Aukes in third place with 28-11 and fourth-place finisher Elizabeth Ellis with 27-10.

Cassie Thompson’s leap of 13 feet, 10 inches gave her first place in the long jump competition and Lexi Holland placed fifth with 13-9 3/4.

In the shot put competition, Sydney Ristau was first with a toss of 36 feet, 9 inches and Katie Krieger’s toss of 33 feet, 4 inches was good enough for third.

Krieger also was second in the discus with a distance of 96 feet, 11 inches.

Team results

BEA 177, NRHEG 86, MCW 40, Madelia/Truman 39, LCWM/N 30

Other results

100-meter dash

9. Nicole Carr – 14.1.

12. Sydney Henningsen – 14.9.

16. Haley Welker – 15.5.

17. Jennifer Quintero – 15.9.

18. Victoria Ellis – 15.9.

25. Autumn Derinney – 17.9.

200-meter dash

6. Annemarie Hoyt – 29.2.

7. Paige Darrington – 30.1.

9. Mara Fenske – 30.6.

10. Erin Olson – 30.7.

400-meter dash

7. Miranda Johnson – 75.9.

12. Kassy Juarez – 80.6.

100-meter

high hurdles

7. Sierra Halvorson – 20.1.

8. Nyla Anderson – 21.0.

10. Zoe Thompson – 21.8.

11. Madalyn Gaydon – 22.9.

300-meter

low hurdles

7. Nyla Anderson – 68.6

8. Zoe Thompson – 69.0.

9. Madalyn Gaydon – 71.3.

800-meter run

8. Riley Mack – 3:01.2.

10. Athena Peterson – 3:06.0.

13. Makenzie Slette – 3:21.4.

3,200-meter run

8. Kaitlyn Olsen – 15:01.5.

4 x 100-meter relay

5. BEA – 57.0

Miranda Johnson, Erin Olson, Sydney Henningsen, Paige Darrington.

6. BEA – 59.1

Nicole Carr, Mara Fenske, Jastin Meyer, MacKenzie Determan.

8. BEA – 62.7

Alexis Brooks, Jennifer Quintero, Haley Welker, Zoe Thompson.

9. BEA – 65.3

Elizabeth Ellis, Autumn Derinney, Victoria Ellis, Mariah Twedt.

10. BEA – 65.6

Sara Bazzano, Kate Lee,

Cynthia Johnson, Ezma Blok

4 x 200-meter relay

4. BEA – 2:00.8

Nicole Carr (29.9), Mara Fenske (29.8), Jastin Meyer (30.9), Katie Krieger (28.9).

6. BEA – 2:11.2

Nyla Anderson (33.6), Madalyn Gaydon (31.6), Makenzie Slette (33.7), Paige Darrington (29.2).

7. BEA – 2:19.3

Kassy Juarez (33.9), Jennifer Quintero (34.1), ,Morgan Frandle (35.1), Alexis Brooks (34.8).

4 x 400-meter relay

4. BEA – 5:00.4

Taylor Grandgenett 66.8, Sierra Halvorson 73.5, Athena Peterson 77.5, Riley Mack (75.8).

Triple jump

6. Kaitlyn Olsen – 26-11 1/2.

8. Sydney Henningsen – 26-2

Shot put

10. Hannah Twedt – 24-7.

13. Ezma Blok – 23-3.

15. Paige Darrington – 21-2.

18. Mariah Twedt – 19-4.

19. Kate Lee – 16-1.

20. Sara Bazzano – 15-9.

22. Meredith Hagedorn – 13-6.

Long jump

7. Erin Olson – 13- 1/4.

8. Mara Fenske – 12-8 1/4.

13. Victoria Ellis – 10-5.

High jump

7. Cassie Thompson – 4-4.

9. Jastin Meyer – 4-2.

10. Signe Olson – 4-2.

12. Miranda Johnson – 4-0.

Discus

6. Annemarie Hoyt – 86-5.

7. Hannah Twedt – 84-3 1/2.

9. Sydney Ristau – 73-10.

15. Ezma Blok – 62-9.

19. Mariah Twedt – 37-10.