×
×
homepage logo

BREAKING NEWS

Buc girls finish first

By Staff | May 24, 2015

The Blue Earth Area girls track and field team hold up their True Team state championship trophy at Stillwater,

“What a day for BEA,” are the words head coach, Tom Plocker used as the Buccaneer girl’s track and field team won the state True Team title last Saturday in Stillwater.

With 399 points, the Blue Earth Area girls took first place. Holdingford was a mere 5.5 points away from tying with the Bucs with 393.5 points for second place, allowing third place to go to Luverne with 379.5 points. Fourth place went to Dilworth-Glyndon-Felton with 314.5 points, and fifth place went to Lake City with 310.5 points.

Plocker said the girls competed valiantly in each and every event to pull out their second-ever True Team title, with the previous title claimed in 2009.

The Bucs were down a half point going into the 4 x 400 finale, where a fantastic finish by Karli Olsen secured the exhilarating win.

“Every point and every performance mattered,” says Plocker, and those words could not be more true for the girl’s team.

Miranda Johnson, pictured top right, runs hard to help the Bucs

In the 4 x 100 meter relay, the BEA team received second place with a time of 51.94 thanks to the efforts of Paige Darrington, Miranda Johnson, Melissa Hagedorn and Skylee Bell.

The 4 x 200 meter relay team duplicated the second place win in their event with a combined time of 1:50.34 from Skylee Bell (27.3), Shayna Stevermer (28.2), Alissa Norman (27.9), and Anne Franta (26.9).

Then, the 4 x 400 meter relay team placed second as well, with a combined time of 4:11.14 from Buccaneers Taylor Grandgenett (62.7), Shayna Stevermer (63.3), Alissa Norman (66.1), and Karli Olsen (58.9).

Olsen also helped the ladies with her first place victory in her 400 meter dash event with a time of 59.52. Her teammate in the event, Anne Franta also ranked well, coming in third place with a time of 60.78.

Other Results:

aylor Grandgenett leaps over hurdles to assist the ladies in their True Team title.

100 meter dash: Miranda Johnson (second, 13.28), Skylee Bell (13.71).

200 meter dash: Anne Franta (second, 26.74), Miranda Johnson (27.54).

100 meter high hurdles: Melissa Hagedorn (third, 17.10), Taylor Grandgenett (fourth, 17.80).

300 meter low hurdles: Shayna Stevermer (second, 49.30), Taylor Grandgenett (fourth, 49.78).

3200 meter run: Mariah Halvorson (13:41.45), Marissa Waddell (13.45.40).

Karli Olsen participates in the triple jump event to assist her fellow teammates in the big win.

1600 meter run: Sidney Blair (6:06.80), Mariah Halvorson (6:13.12).

800 meter run: Karli Olsen (third, 2:26.07).

4 x 800 meter relay: BEA team Sofie ?Blair (2:42.4), Callie Stevermer (2:45.6), Sam Ripley (2:49.7), Hannah Johnson (2:45.3).

Pole vault: Nicole Lium (fourth, 8-6), Melissa Hagedorn (fifth, 8-0).

Triple jump: Karli Olsen (fifth, 32-6 3/4), Lindsey Norman (30-8).

High jump: Paige Darrington (fourth, 4-10), Nicole Lium (4-6).

Long jump: Miranda Johnson (second, 16-4 1/4), Skylee Bell (15-4).

Shot put: Lindsey Norman (33-2 1/2), Lauren Schoenfelder (26-2).

Discus: Mariah Twedt (75-2), Lindsey Norman (67-8).