×
×
homepage logo

BREAKING NEWS

Bucs pin their competition

By Staff | Dec 11, 2016

Zach Buseman, one of three Blue Earth Area champions during the school’s Dick Maher Invitational Saturday, Dec. 3, holds on as he helps the Buccaneers capture an overall second-place finish.

Fueled by having 13 of their 14 wrestlers place in the top six, the Blue Earth Area Buccaneers took second place at their own Dick Maher Wrestling Invitational, held on Saturday, Dec. 3.

The Bucs amassed 176 team points, with three champions, one second-place finish, three thirds, one fourth, four fifths and one in sixth place.

Claiming first place was the team from Brainerd, coming in with 191 points. While both BEA and Brainerd had three champions, Brainerd had more higher-placing wrestlers.

Other teams at the meet included Lake Mills, Iowa, in third with 170.5 points, Maple River in fourth with 162, Fairmont-Martin County West in fifth with 154, Mankato East sixth with 99.5, Waterville-Elysian-Morristown-Janes-ville-Waldorf-Pemberton seventh with 95, United South Central in eighth with 52 and Madelia-Truman in ninth with 10 points.

The Bucs’ three champions were Zach Buseman, Wyatt Tungland and Trevor Oppedal.

Blue Earth Area senior Jared Armon stares down his opponent during the Buccaneers’ Dick Maher Invitational on Saturday, Dec. 3. It was there that Armon suffered torn cartilage in his rib cage. Armon will be out of action for up to six weeks, according to Buc coach Randy Wirtjes.

Buseman, currently ranked No. 4 in state in Class A at 152 pounds, started the day by pinning William Castro of Madelia Truman in 1:02, then pinned Nathan Simmonds of Fairmont-MCW. He took the gold medal with a 12-1 major decision over Nathan Moore of Maple River.

USC’s Hunter Johnson ended in fourth place at 152 pounds, losing in the third-place match to Nathan Simmonds of Fairmont-MCW.

BEA’s Tungland took just 37 seconds to pin Tyler Wgeishofski of Brainerd in his opening 170-pound match, then scored a technical fall at 4:24 with a 15-0 score over Shae Wheelock of WEM-JWP. He scored another technical fall of 15-0 in the championship match against Duslyn Schmidt of Maple River to claim the gold medal.

In the 285-pound bracket, Oppedal started his day with a bye in the first round, then won by pinning Ethan Morales of USC in 1:19 in the second round. Morales went on to take fourth place at heavyweight.

Oppedal claimed the championship gold medal by pinning Connor Thorn of Maple River in 2:17.

Dalton Nagel, who won by forfeit on Friday, Dec. 2, takes control of his match at the Dick Maher Invite.

The Bucs’ single second-place finisher was Cole Klinkner at 145 pounds.

Klinkner pinned Zach Johnson of Lake Mills in 2:33 in his first match, then won a hard-fought 2-1 victory in overtime over Lincoln Arndt of Maple River. Klinkner was pinned in 1:19 in the championship match by Andy Schlosser of Brainerd.

USC’s Keenan Biddle took fifth place at 145 by defeating Kolin Baier of Mankato East, 10-6.

The Bucs’ Caden Ochsendorf claimed third place at 120 pounds when he defeated Kyle Beery of Lake Mills 8-4. Ochsendorf had scored a major decision of 9-0 over Reise Hanson of Maple River in order to get to the third-place match, after having lost his first match, 10-8, to Noah Parish of Mankato East.

At 138 pounds, BEA’s Dalton Nagel also snagged a third-place finish with a 6-0 win over Paul Hampton of Mankato East. Nagel had scored a 2-0 win over Wyatt Simon of Maple River in order to get to the third-place match, after falling to Christian Hugget of Fairmont-MCW by a pin in his first match.

Jordan Huse lost one match and won one on his way to claiming third place at 220 pounds.

In his first match, he was pinned by Luther Marc of Mankato East, dropping him into the lower bracket. There, Huse defeated Donald Carlson of WEM-JWP with a fall at 3:48 to get to the third-place match.

Huse was supposed to face off with Mankato East’s Marc again, but instead won third by injury default when Marc withdrew.

The Bucs’ lone fourth-place finish came from Max Ehrich at 113 pounds.

After winning his first match 9-3 over Lucas Jagodzinske of Fairmont-MCW, Ehrich lost by a technical fall to Chad Orsburn of Brainerd. Ehrich then won a 6-0 decision over Trevor Pearson of Maple River, before falling 10-3 in the battle for third place to Tyler Helgeson of Lake Mills.

USC’s Blake Legred won his way to the championship bout at 113 pounds by pinning Tucker Reints of WEM-JWP and defeating Lake Mills’ Helgeson 6-0. But Legred had to settle for second when he lost 9-2 to Brainerd’s Orsburn.

BEA’s Davis Sunken was one of four Bucs to get fifth-place medals.

After losing his opening 106-pound match 7-3 to Chase Groh of Mankato East, and his second match 5-0 to Cole Ostrowski of Brainerd, Sunken won the fifth-place spot with a 12-1 major decision over Ethan Evenson of Maple River.

BEA’s Kolby Nagel also snagged fifth place at 126 pounds, with a 7-4 victory over USC’s Micah Hamson, who ended in sixth place.

Nagel lost his first match 8-2 to Nick Baier of Mankato East, won his second match with a 5:52 pin of Zach Voegele of WEM-JWP, but lost his third by a fall to Alex Martinson of Lake Mills.

At 160 pounds, BEA’s Roger Ziegler also ended in fifth place.

After winning his first match by pinning Grant Koehler of Madelia-Truman, Ziegler lost his second one to Collin Stueber of Fairmont-MCW. He lost his next match to Jared Moore of Maple River. That dropped him into the match for fifth place where he took a 5-3 win over Jayden Taylor of WEM-JWP.

The Bucs’ Jared Armon took fifth place at 195 pounds, despite being injured in his first match of the day against Will Storch of WEM-JWP and left unable to continue.

Armon suffered torn cartilage on his ribs and could be out for up to six weeks.

Because there were only five wrestlers competing at that weight class, Armon ended in fifth place.

At 182 pounds, Isaac Martinez claimed BEA’s only sixth-place finish.

Martinez lost his first match to eventual champion Noah Becker of Maple River, won his second match with an 11-6 overtime win over Connor Tordsen of Fairmont-MCW, lost his third one to Morgan Gibson of Brainerd, and his fourth one, to Jordan Osbourne in the battle for fifth place.

USC’s Gavin Sonnek also placed sixth place, at 132 pounds.

Both Sonnek and BEA’s Jaxen Klinkner lost their first-round matches, Sonnek to Sheng Haley of Mankato East and Klinkner to Dillon Schmidt of Maple River.

That pitted Sonnek and Klinkner against each other in the next round, with Sonnek taking the win with a 7-4 decision.

Sonnek lost his next match by a 3-2 score to Brad Patnode of Brainerd, but he ended with an injury default win over Maple River’s Schmidt.

BEA 63, USC 11

Cruising to a victory.

The Blue Earth Area Buccaneers used four pins and six forfeits to cruise to a 63-11 victory over cross-county rivals the Rebels of United South Central.

It was the season opener for the Bucs, on Friday night, Dec. 2.

Davis Sunken got things going for the Bucs with a win by fall over Bryce Sonnek of the Rebels at 106 pounds.

But, the Rebels came right back with a Blake Legred 12-0 major decision over the Bucs’ Max Ehrich at 113 pounds.

BEA’s Caden Ochsendorf won by forfeit at 120 pounds.

Again, the Rebels bounced back with Micah Hamson taking an 11-6 win over Koby Nagel at 126 pounds, and Gaven Sonnek a 9-1 major decision over BEA’s Jaxen Klinkner at 132 pounds.

That tightened the score to 12-11 in favor of BEA. But the Bucs would not lose another match.

At 138 pounds, Dalton Nagel won by forfeit.

At 145 pounds, Cole Klinkner took a 9-4 win over Keenan Biddle.

Zach Buseman, at 152 pounds, pinned USC’s Hunter Johnson and Roger Ziegler pinned Levi Thisius at 160.

Wyatt Tungland won by forfeit at 170 pounds, as did Jesus Quintero at 182, Jared Armon at 195 and Jordan Huse at 220.

At 285 pounds, BEA’s Trevor Oppedal pinned USC’s Ethan Morales to finish the match and complete the 63-11 win.

Both teams would go on to compete the very next day at the Dick Maher Invitational Wrestling Tournament in Blue Earth.